NÁRAMKY:)

CIK CAK

29. května 2011 v 10:29
Tento náramek je velice jednoduchý a velice rychlý.
Potřebujeme 9 bavlnek, přičemž šedivé na obrázku plní pouze funkci spodních nití a ve vzorku nejsou vidět.
Začneme zpětným uzlíkem vpravo černou bavlnkou a ještě jedním uzlíkem vpravo.
Růžovou uděláme 3 uzlíky vpravo a jeden zpětný vlevo.
Modrou bavlnkou uděláme 3 uzlíky vpravo a jeden zpětný vlevo.
Růžovou bavlnkou uděláme 3 uzlíky vpravo a jeden zpětný vlevo.
Černou bavlnkou uděláme postranní černý trojúhelníček.
Růžovou uděláme 2 uzlíky vlevo a jeden zpětný vpravo.
Modrou uděláme 2 uzlíky vlevo a jeden zpětný vpravo.
Růžovou uděláme 2 uzlíky vlevo a jeden zpětný vpravo.
Černou bavlnkou uděláme postranní černý trojúhelníček.
Pokračujeme stále dokola. Uděláme vždy 2 uzlíky a jeden zpětný uzlík hlavními bavlnkami a okraje vyplňujeme postranními trojúhelníčky.
DALŠÍ UKÁZKY TOHOTO NÁRAMKU

RETÍZEK

29. května 2011 v 10:28

Tento náramek je velice jednoduchý. Plete se pouze z 6 nití a je tedy poměrně slabý. Jeho výhodou je, že je rychle hotový. Nepoužívají se v něm žádné zpětné uzlíky.
Zvolíme tři barvy a od každé použijeme dvě bavlnky, dohromady tedy 6 nití.
Modrými bavlnkami uděláme 2 uzlíky směrem dovnitř a uprostřed spojíme středovým uzlíkem.
Uděláme po jednom uzlíku směrem ven na obě strany na bílé bavlnky.
Středovým uzlíkem spojíme bílé bavlnky.
Modrými bavlnkami uděláme jeden uzlík směrem dovnitř z každé strany na bílé bavlnky a spojíme středovým uzlíkem.
Bílými bavlnkami uděláme po jednom uzlíku směrem ven na růžové bavlnky, které byly odložené stranou.
Modrými bavlnkami uděláme 2 uzlíky směrem ven.
Růžové bavlnky spojíme středovým uzlíkem.
Bílými bavlnkami uděláme z obou stran jeden uzlík směrem dovnitř a spojíme je středovým uzlíkem. Vracíme se k prvnímu kroku a celý postup opakujeme.
DALŠÍ UKÁZKY TOHOTO NÁRAMKU

PROLAMOVANÝ VZOR

29. května 2011 v 10:27

Je to jednoduchý vroubkovaný vzor. Je obměnou základního proužkovaného vzorku. Trik tkví v tom, žeběhem práce se celý náramek otáčí. Je to velice efektní vzor a vynikající nápad. Ten, kdo ho vymyslel, byl opravdu vynalézavý.
Náramek je zhotoven pouze z uzlíků vázaných na jednu stranu, dejme tomu tedy vpravo. Náramek je poměrně slabý, ale velice pěkný. Pro příklad použijeme 6 nití. Každá nit bude mít jinou barvu.
V návodu jsou vždy tmavším odstínem vyznačeny řady, které jsou pletené z rubu.
První hlavní nití uděláme celou jednu řadu, tedy dvojuzlík na ostatních pěti nitích.
Celý náramek obrátíme. Rubovou stranu máme tedy směrem nahoru a první hlavní nit je opět na začátku - na levé straně.
Hlavní nití uděláme opět celou jednu řadu na všech vedlejších nitích. Uzlíky musíme pevně přitahovat k uzlíkům předešlým. Uzlíky jdou vlastně mírně směrem nahoru. Tohle je jediný případ, kdy tak mohou uzlíky směřovat a jde to.
Náramek opět obrátíme, růžová bavlnka je opět na začátku.
A uděláme třetí řadu stále stejnou hlavní nití.
Náramek necháme ležet na stále stejné straně a začneme celý postup opakovat s další hlavní nití - modrou.
Prolamovaný vzorek můžeme dělat z libovolného počtu nití, takže nití si můžete nastříhat i více. Také můžeme nastříhat vždy po dvou nitích stejné barvy a děláme řádky po dvou. Znamená to, že uděláme dvě řady stejné barvy, poté náramek otočíme a uděláme zase dvě řady z rubové strany a zase otočíme a tak dál....
Lícová strana
Rubová strana

NÁRAMEK S OKRAJEM

29. května 2011 v 10:26

Je to náramek, který je z obou stran ohraničen. Okraj můžeme použít u šipkového i proužkového náramku, ale i u jakéhokoliv jiného vzoru.
Je to vlastně základní využití zpětných uzlíků z obou stran.
Na okraj vybereme například černou nit. Tato nitmusí být z obou stran náramku a nazývá se krajní nit.
Krajní nitě jsou stále na svém místě a nezasahují do samotného vzorku náramku. Jsou pouze okrajem.
První věc, která se udělá, je krajní zpětný uzlík černou nití na růžovou bavlnku. Tento zpětný uzlík je vlevo.
Černá krajní nit zůstává stále na první pozici a hlavní nití se udělá první řada tzn. dvojuzlíky na ostatní vedlejší nitě. Ovšem kromě poslední černé.
Na konci opět vezmeme krajní černou nit a uděláme jí zpětný uzlík na růžovou, kterou jsme dodělali celou první řadu. Tento zpětný uzlík je vpravo.
Krajní černá nit opět musí ležet směrem ven.
Další řadu začneme zpětným uzlíkem na fialovou bavlnku.
Potom stejně jako u předchozí bavlnky uděláme jednu fialovou řadu vpravo.
A dokončíme ji černou nití, kterou na fialovou bavlnku uděláme zpětný uzlík vpravo.
Okraje samozřejmě nemusejí být jen černé, ale hezky vypadají i jiné barvy.

ŠIPKY

29. května 2011 v 10:25

Šipkový, stromečkový, stříškový náramek nebo náramek do véčka je po proužkovaném náramku druhý základní vzor. Používají se v něm uzlíky vlevo a vpravo a uprostřed se spojují středovým uzlíkem.
Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. Šipkový náramek můžete plést jen ze sudého počtu bavlnek. Od každé barvy použijete dvě bavlnky, které symetricky seřadíte z obou stran.
Začnete modrou bavlnkou - uzlík vpravo na žlutou.
Další modrý uzlík vpravo na červenou bavlnku.
Třetí uzlík vpravo na fialovou bavlnku a modrou bavlnku odložíte uprostřed.
Začnete pracovat s druhou modrou bavlnkou a uděláte uzlík vlevo na žlutou bavlnku.
Další uzlík vlevo na červenou bavlnku.
A třetí modrý uzlík vlevo na fialovou bavlnku.
Nyní modré bavlnky spojíte středovým uzlíkem. Uděláte jakoukoliv modrou bavlnkou uzlík vlevo nebo vpravo. Jelikož spojujete stejně barevné bavlnky, tak je jedno kterou to děláte a jaký uzlík s ní děláte.
Modré véčko je hotové. Začneme žluté. Uděláme tři žluté uzlíky vpravo.
A tři žluté uzlíky vlevo.
A žluté bavlnky spojíme středovým uzlíkem.
Další véčko je červené.
Poslední véčko je fialové. Dále pokračujeme dokola, znovu modrým véčkem.
Náramek se může plést i naopak. Začnete středovým uzlíkem a potom děláte na obě strany uzlíky směrem ven. Pak náramek vypadá spíše jako stříšky..

PROUŽKY

29. května 2011 v 10:25


Proužkovaný náramek je základní vzor. Pro každého začátečníka by to měl být první náramek, který se pokusí uvázat. Zde máte rozkreslený návod. Další informace jsou v sekci První náramek. Jak se dělají uzly najdete v sekci Technika.
Proužkovaný náramek je základ pro pochopení způsobu vázání náramků. Každou řadu vážeme jednou hlavní bavlnkou na ostatní, které slouží jako spodní nitě. Po každém uzlíku vpravo změní hlavní nit pozici a posune se za vedlejší bavlnku více doprava. Pak se s ní váže další uzlík na další bavlnku.
Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. Bavlnky si seřadíte podle nákresu. Proužkovaný náramek můžete vázat z libovolného počtu bavlnek, teoreticky už od dvou.
Začnete žlutým uzlíkem vpravo na oranžovou bavlnku.
Následuje další žlutý uzlík vpravo na červenou bavlnku.
Další žlutý uzlík vpravo na fialovou bavlnku.
Čtvrtý uzlík vpravo na modrou bavlnku.
Celou řadu dokončíme tím, že uděláme po jednom žlutém uzlíku vpravo na všechny ostatní bavlnky. tedy ještě na zelenou, hnědou a černou. Na konci řady žlutou odložíme.
Nyní je hlavní bavlnka oranžová. A postupujeme stejně jako s předchozí bavlnkou. Uděláme první uzlík vpravo na červenou bavlnku.
A další uzlíky vpravo na ostatní bavlnky. Vznikne nám tak další řada a pokračujeme s červenou bavlnkou.
Pro začátečníky je nejtěžší udělat začátek náramku - prostě několik prvních řad. Uzlíky se musí pořádně utahovat a to je na začátku náramku problém, protože se nemáte jak opřít o předchozí řadu. Proto existují různé ulehčující věcičky. Použít se dá kolíček na prádlo, ale mnohem efektivnější je použít svorky na sáčky a obaly.

Materiál :)

30. dubna 2009 v 15:29

Materiál :)

príprava :))


PRÍPRAVA ........... :))) ♥
Nejprve se musíme rozhodnout jaký náramek vytvoříme. Podle vzoru vybereme barvy a počet bavlnek. Bavlnky nastříháme v potřebné délce. V knihách je přesně popsáno, jak mají být nitě dlouhé. U hubených náramků (do 8 nití) obecně platí pravidlo, že stačí stejná délka jako třikrát omotat kolem zápěstí. Samozřejmě je ale vždy lepší ustřihnout nit raději delší než kratší. Sice lze nit nastavit, ale je to zbytečná komplikace. Také nesmíme zapomenout, že když budeme motat náramek na krk, čelenku nebo třeba záložku do knihy, budeme samozřejmě potřebovat mnohem delší nitě. A také čím je náramek silnější, tím delší nitě musíme nastříhat. A délka bavlnek závisí i na samotném vzoru. Některé bavlnky mohou sloužit pouze jako spodní a jejich spotřeba je minimální, zatímco bavlnky, které se ve vzoru hodně objevují musíme mít dlouhé třeba i metr a půl.
Když máme nitě nastříhané, svážeme je do uzlu a uzel propíchneme svíracím špendlíkem. Nesmíme zapomenout nad uzlem nechat přibližně deset centimetrů volné příze, abychom z ní mohli na konci uplést copánek, kterým se náramek připevní na ruku. Poté nitky připevníme špendlíkem na nějakou podložku. Můžeme buď na kalhoty nebo si kolem nohy omotáme šátek a do něj nebo třeba na malý polštářek nebo jako Betty na herduli, která se používá na paličkování. Prostě tam, kde nám to bude vyhovovat nejvíce. Někomu prostě klasické motání náramků nejde a lidé si hledají různá usnadnění, aby se bavlnky tolik nezamotávaly a práce pro ně byla přehlednější. A tak se bavlnky různě namotávají na kolíčky nebo jiné sponky, aby nebyly příliš dlouhé a lépe se s nimi pracovalo.
Ze začátku si musíme pečlivě bavlnky seřadit podle pořadí dle návodu. Nitky se do sebe velmi rády zamotávají, takže určitě budete potřebovat trochu trpělivosti. Pokud se vám stane, že se spletete, například přeskočíte jednu nit nebo špatně utáhnete hlavní nit a prokukuje vám spodní nit, vždy můžete uzlíky rozpárat. Jednoduše vezmete špendlík a uzlíky rozvážete.
Začátek náramku je většinou nejtěžší částí. Umotat několik prvních řad je náročné, protože nemůžete pořádně utahovat a opírat se o předchozí řady. Musíte vytvořit správný sklon uzlíků a přitom je dostatečně utáhnout. Výborným pomocníkem pro začátek náramku jsou kuchynské svorky :)). Není to příliš velká investice, prodávají se v různých velikostech a využijete je vážně i v kuchyni. Sehnala jsem šest kusů za 30 kaček.
Díky nim pro vás první řady náramku budou pohodička. Bavlnky si srovnejte podle vzoru a potom na ně přiklapněte svorku. Náramek na ukázce je písmenkový a pleten do čtvercové sítě, tudíž řady jsou rovné. Díky svorce uděláte řady krásně rovné a hlavně perfektně utáhnete uzlíky. Uzlíky se neposunují, po několika řadách svorku sundáte a máte perfektně rovné řady a začátek bez problémů. Stejně tak u klasického šikmého náramku, jen si svorku nastavíte tak, aby měla správný sklon. Podobně se dá využít i kolíček na prádlo, pokud potřebujete něco hned teď, ale svorka je vhodnější.
Když je náramek hotový, musíme provázky ukončit. Nejprve se rozváže uzel, ve kterém byl zapíchnut svírací špendlík a potom upleteme na obou stranách náramku jeden nebo dva stejně dlouhé copánky, kterými se náramek zaváže na ruce. Pokud je náramek silnější doporučuji na každém konci uplést dva copánky. Vypadá to pěkně a je to praktické. Jednotlivé copánky můžeme svázat kolem zápěstí tradičními třemi uzlíky nebo klasickým ambulantním neboli křížovým uzlem.
Také můžeme udělat na jednom konci náramku smyčku a na druhém dva copánky. V tomto případě s tím ale musíme počítat už na začátku při stříhání nití. Ustřihneme totiž jen polovinu nití, ale v dvojnásobné délce a v polovině z nich upleteme copánek, který nám vytvoří plochou smyčku. Nebo můžeme jednou nití omotat ty ostatní a vznikne omotaná smyčka. Nit, kterou budeme ostatní omotávat, musí být dostatečně dlouhá, aby nám potom vystačila na samotné pletení vzoru. Já osobně smyčky skoro vůbec nepoužívám. Zdají se mi nepraktické, ale jsou docela pěkné.
Další možnost ukončení náramku je našití gumy na konce náramku. Vhodné to může být například pro děti. Náramek si můžete snadno sundat, kdy chcete. Když se náramek obnosí a copánky se přetrhnou, ale náramek se dá ještě nosit a je pěkný a především pokud je to nějaký silnější vzor, který vám dal hodně práce, tak si na konce jehlou a nití našijte klasickou silnější gumu a můžete ho nosit dál. Je to vcelku praktické.

Jak uvedla Charlotte na Lopouchu :D, tak si na konce náramku můžete přidělat i klasické kovové zapínaní. Přišívá ho jehlou a nití na konec náramku a konce bavlnek ještě potírá tekutým průhledným lepidlem. Náramek s tímto zapínáním si pak můžete sundat kdykoliv chcete.

nožničky, :) koráliky:)


NŮŽKY:
kterými budeme bavlnky stříhatVšechny potřeby se dají sehnat v jedné galanterii a moc peněz vás to stát nebude.
A to je tak všechno. Samozřejmě můžeme použít i další materiály jako je kůže nebo korálky. V knihách jsou také návody na několik kožených náramků. Velice pěkně vypadají korálky, které jsou vetkány do náramku. Fantazii se už meze nekladou a každý může vytvořit to, co ho napadne. Dále se dají použít různá zapínání na ukončení náramků.

BAVLNKY:P


BAVLNKY:
Můžeme použít klasické slabé bavlnky nebo moulinky, které jsou silnější nebo perlovou přízi různých tlouštěk. Já osobně používám moulinky a pro začátečníky je vřele doporučuji, naopak rozhodně nedoporučuji plést náramky z vlny. Náramky z vlny se mi vůbec nelíbí..
Hrozně důležité je taky, aby bavlnky byly stejně tlusté! Nikdy nemůžete plést náramek ze tří moulinek a tří slabých bavlnek, protože by to potom ve vzoru dělalo velkou neplechu.
Prodávají se také žíhané bavlnky. Na první pohled vypadají skvěle, jenže pokud s nimi děláte nějaký složitější vzor, nejsou vhodné, protože vzorek zanikne. Doporučuji je tedy pouze na obyčejné proužkované nebo šipkové náramky, a nebo nějak vhodně zkombinovat.

ZAVÍRACÍ ŠPENDLÍK:
neboli Sichrhajcku, pomocí které náramek připevníme k nějaké podložce - noze, polštářku nebo něčemu jinému.zdrojik pre mna:
zdrojik pre teba:
 
 

Reklama