Krasne vlasy

5. ledna 2009 v 22:10 |  VLASY,ÚČESY=)
Krásné, lesklé, pevné a bohaté vlasy touží mít asi každá z nás. Ne ke všem je však příroda spravedlivá, a tak možná i vy patříte k těm, jež se trápí s vlasy suchými, mastnými, třepivými, lámavými... Za některé neduhy mohou vrozené dispozice, jiné můžeme ovlivnit správnou péčí.
Na zdraví a krásu vlasů má totiž vliv mnoho faktorů. Nestačí si je jen pravidelně mýt a občas zajít ke kadeřnici. S jejich kvalitou souvisí také správná strava a vhodně vybraný šampon. Abychom se o své vlasy staraly správně, je nutné je nejdříve poznat. Ano, se svými vlasy se musíte důkladně seznámit, zjistit, jaké jsou, a podle toho k nim přistupovat.

Mastné vlasy

Jste nešťastná, protože se vaše vlasy brzy po umytí mastí? Důvodem je pravděpodobně vyšší produkce kožního mazu. Pokud se ho vytváří správné množství, jsou vlasy přirozeně pružné, elastické a lesklé. Vyšší produkce však způsobuje právě ono nepříjemně nadměrné maštění.
Příčin může být několik. Jednou z nich je například nestabilní hladina hormonů. Také příliš časté (každodenní) mytí škodí, ale i užívání některých léků, např. antikoncepčních pilulek, antibiotik či sedativ. Vinen tím může být také špatně zvolený šampon či dlouhodobý stres.
Tip na zábal na mastné vlasy:
Ušlehejte sníh z bílků a naneste jej na umyté, jen částečně vysušené vlasy. Sníh nechte zaschnout, pak ho smyjte. Pro zábaly na mastné vlasy se také hodí citron, který odmašťuje. Pár kapek citronové šťávy proto přidávejte do vlasových zábalů.

Suché vlasy

Majitelky tohoto typu vlasů mají přesně opačné trápení. Kožního mazu je málo, a vlasy tak ztrácejí vlhkost i pružnost a lámou se. Také tentokrát platí: zvolit správný šampon a správně jej používat. Suchým vlasům svědčí, když jej zředíte vodou v poměru 2:1 a vetřete ho jen ke kořínkům. Zbytek vlasů stačí šamponem jen lehce promnout. Rovněž fénování, žehlení a kulmování raději omezte. Pro suché vlasy je nejvhodnější, když je necháte uschnout volně na vzduchu.
Tip na zábal na suché vlasy:
Olivový olej zahřejte na teplotu asi 40 stupňů, smíchejte ho se žloutkem a naneste. Nechte působit alespoň 15 minut a poté smyjte.

Poškozené vlasy

Máte pocit, že vaše vlasy nejsou tak pěkné a pevné jako dřív? To, že jim opravdu není moc dobře, poznáte snadno: po umytí je nechte volně uschnout. Jestliže schnou neúměrně dlouho, jsou poškozené a zasloužily by si vyživující masku a láskyplnou péči. Stejně tak uvítají pořádnou výživu ve chvíli, kdy vám při prohrábnutí hřívy zůstane v ruce více než pět vlasů. To je známka slabých kořínků.
Tip na péči o poškozené vlasy:
Narušeným vlasům velmi prospějete, když jim dopřejete koupel v odvaru z levandule, heřmánku, kopřiv, šalvěje či máty peprné.

Co udělá vašim vlasům dobře

Základem je správná výživa. Vlasy stejně jako nehty tvoří bílkovina jménem kreatin, a tak je záhodno pamatovat na potraviny, jež jsou na tyto živiny bohaté. Patří mezi ně například luštěniny, ryby, vejce, semínka, celozrnné pečivo, ovčí či kozí sýry...
Chcete-li zlepšit kvalitu svých vlasů, omezte spotřebu kofeinu, alkoholu, soli, cukrů i mléčných výrobků z kravského mléka a červeného masa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama