Leden 2009par rad pre baby

5. ledna 2009 v 13:32 RADY PRE BABY=P
1. Jak SBALIT KLUKA?
Není nic jednoduššího, než se o balení kluka pokusit. Pěkně se obleč, učeš, jemně nalič a navoň, buď milá, házej "očka" a úsměvy. Už tak začneš spoustu kluků zajímat. Vyber si takového, který se líbí Tobě. Zkus s ním zavést řeč - proberte např. školu, zájmy, prázdniny, kamarády, knihu/seriál/film, prostě cokoliv běžného, obyčejného. Pokud budete naladěni na "stejnou vlnu", najednou rozhovor bude plynout sám od sebe. A třeba přeběhne mezi Vámi jiskřička. Hlavně hodně odvahy a sebevědomí! Držím palce a to hlavně sobě!


2. Chceš se stát HVĚZDOU ŠKOLY?
První předpoklad je: věřit si. Pak taky musíš o sebe hodně dbát, co se týká vzhledu (účes, oblečení, vůně...). Ale abys byla hvězdou školy, to bys musela udělat něco,
čím by ses zasloužila o svoji popularitu na škole. Např. něco pro školu pomáhat zorganizovat, nebo vyhrát nějaké soutěže/závody, být prostě v něčem nejlepší.
Sama se nejlépe znáš a víš, v jaké oblasti toho nejsnáze dosáhneš. Pokud je to opravdu Tvůj cíl, zkus to. Třeba zasáhneš do černého! Ale úkol je to těžký.


3. Jak se stát OBLÍBENOU VE TŘÍDĚ?
Hlavně buď svá, milá, pomáhej tomu, kdo si to zaslouží, nenech si líbit od druhých to, co se Ti nelíbí, zapojuj se do debat a projev svůj názor a stůj si za ním, buď čestná, upřímná ... Prostě buď taková, jaká by ses líbila sama sobě. Budou si Tě více vážit
a uznávat Tě!
Automaticky se k Tobě připojí ti, kterým se budeš zamlouvat. Bude z toho určitě super kamarádství!


4. Připadáš si ošklivá, ŽÁDNÝ KLUK TÉ NECHCE?
Nevěš hlavu, každá žena je přeci krásná a ty určitě také a brzy se za Tebou nějaký kluk určitě otočí. Jen musíš umět svou krásu prodat! Začni účesem, zajdi ke kadeřnici, pak si něco nového obleč, velmi jemně se nalič a navoň. Když k tomu přidáš milý úsměv, už se za Tebou kluci budou otáčet! Hlavně hodně odvahy a sebevědomí!


5. Jak ZHUBNOUT?
Být Tebou, zatím bych šla tou nejméně "bolestivou" cestou, tj. přidala bych co nejvíce pravidelného pohybu, vyloučila bych sladkosti a slanosti (chipsy apod.), dávala bych
si pozor, co piji (nejlépe jen neslazené čaje, minerálky a v menší míře zředěné džusy) a bedlivě bych sledovala svoji váhu. Co se týká ostatního jídla, nepřejídala bych se, jedla bych normální porce velkých denních jídel a mezi tím bych jedla něco malého (ovoce/zelenina, mléčné výrobky, malé množství celozrnného pečiva) každé 2-3 hodiny, abych neměla hlad.
Až se Ti povede zhubnout, nezapomeň na hlídání se v jídle nadále a nezačni se znovu přejídat! Jinak se Ti váha vrátí jako bumerang. Je to celoživotní disciplína. Po zhubnutí tedy zkus pomalu něco přidat na "přilepšenou" do jídelníčku (sem tam nějakou mňamku, třeba kousek čokolády) a sleduj, jak na to reaguje váha. Zanedlouho si Tvé tělo zvykne na novou váhu a nový příjem/výdej energie a váha se ustálí sama a ty budeš vědět, kolik čeho můžeš sníst, aby se Tvá váha nehýbala směrem nahoru či dolů. Chce to opravdu hodně vytrvalosti a trpělivosti. Uvidíš, že s každým kg dole Ti bude naopak stoupat sebevědomí. Je to těžký úkol, ale stojí za to. Moc držím palce! Ale pozor,
nic nepřeháněj
, směřuj jen k optimální váze, ženské vnady Ti musí zůstat, "vychrtliny" jsou populární jen na obrázcích časopisů!


6. Jak ZPEVNIT BŘÍŠKO A ZADEČEK, i celkovou POSTAVU?
Při jakékoliv příležitosti, tj. vždy a všude můžeš posilovat bříško a zadeček tím, že je budeš zatahovat/stahovat. Na zadeček jsou také výborné schody - šlapat je nahoru.
Ve volném čase najdi posilovnu a popros trenéra o předepsání cviků šitých Tobě na míru. Celkově určitě pomůže, když se celý den budeš snažit o správné držení těla: podsadit pánev, zatáhnout bříško, zadeček, vytáhnout se z pasu, stáhnout ramena dolu a dozadu = "vyprsit se" a držet hlavu zpříma. Věř mi, že to dá hodně zabrat,
ale je to účinné.


7. Trápí Tě AKNÉ?
Žádný strachy, nějaká vodička/mast určitě zabere. A nemáš se za co stydět, protože pubertou s akné prochází naprosto každý (i když každý v jiné míře). Důležité je, že
s tím chceš něco udělat!!!
Nejjistější cesta je návštěva kožní lékařky. Ta se na akné podívá a sama zvolí tu nejlepší a nejúčinnější léčbu. Doporučí Ti vhodné čistící vody, krémy a informuje
Tě o správné péči o pleť. Možná, se Ti do otevřeného akné dostala infekce a bude třeba nasadit antibiotickou mast/vodičku, abys předešla zánětu a nadobro se toho zbavila. Nic se neboj, určitě se to zlepší!


8. Jak aplikovat VŮNI?
Super, to je otázka na místě! Opravdu se totiž může stát, že po několika minutách již svou vůni necítíš. Ale ona tu přesto je. I když ji sama necítíš, okolí ji vnímá! Avšak
u některých lidí se vypařování vůně z pokožky urychluje. Příčinou toho může být např. suchá pokožka - rada = více promazávej pokožku; a nebo stavy, které podporují úbytek tuku z těla: např. redukční dieta, kořeněná strava, časté cvičení a pocení, také antikoncepce, kouření, léky).
NAŠE RADA NA UDRŽENÍ VŮNĚ ZNÍ:
Čím více vrstev vůně, tím více prodloužíš její životnost.
Čím větší je plocha, na kterou vůni aplikuješ, tím dokonalejší je její účinek. NANÁŠEJ vůni na TĚLO (nejčastěji se nanáší za uši a na krk), nebo nastříkej ji do VZDUCHU před sebe a pak do ní vstup (jakoby se do ní "obleč").
A pro zajímavost: paní Coco CHANEL radila,"že by žena měla nosit svůj parfém
na všech místech, kde chce být líbána". Tak vzhůru do toho!

len pre baby

5. ledna 2009 v 13:31 RADY PRE BABY=P

Rady (len) pre baby!!!

-Farebné maskary vyzerajú skvele,ale ak máš príliš svetlé riasy,použi najprv čiernu.Jedna vrstva dodá tvojim riasam farbu a poslúži ako dokonalý podklad pre tú farebnú!
-Ak si to prehnala s očným tieňom,nemusíš ho ceý rozotierať a maľovať sa odznova.Skús ho zľahka zotrieť alebo ho popráš púdrom na tvár.Ten ho prekryje a stlmí jeho farbu!
-Trblietky sa dávajú len na malú plochu tváre,nikdy sa netrblieta celá tvár!Vyzerá to neprirodzene a detsky!
-Aby si vytvorila dojem hustejších rias,nanes si na ne trochu púdru pred tým,ako použiješ maskaru!
-Ak máš doma plno zvyškov rúžov,nemusíš ich vyhadzovať.Skús ich zmiešať a vytvoriť nové odtiene!
-Farba na líca by mala vyzerať ako prirodzený rumenec.Či je to skutočne tak,zistíš jednoducho!Je to odtieň tvojej tváre hneď po tom,ako docvičíš!
-Pred maľovaním sa rozhodni akú časť tváre si zvýrazníš!Oči alebo pery.Nikdy nie oboje!
-Ak chceš,aby ti lesk na perách vydržal dlho,pi radšej cez slamku ako z pohára.Ale ak musíš piť z pohára,tak si predtým pery oblizni!
-Plnšie pery si vytvoríš tým,že si nanesieš doprostred spodnej pery trblietavý lesk!
-Pre vláčnejšie pery si najprv natri pery balzamom,nechaj ho 10 min. vsiaknuť a až potom použi rúž!

no niečo o džínsoch:)páár ráád=))

5. ledna 2009 v 13:30 RADY PRE BABY=P

1 KTORÉ DŽÍNSY NAJVIAC ZOŠTÍHĽUJÚ?


Ak chcete, aby vám džínsy ubrali na váhe, vyhnite sa zdobeniu a vreckám v partiách, na ktoré nechcete upozorňovať. Ak máte širšie boky, vyberte si džínsy bez bočných vreciek a voľte radšej tmavšie farby. Veľmi dôležitá je aj správna veľkosť. O čislo menšie nohavice vás o číslo menšiu nespravia. Skôr naopak. Strih si zvoľte mierne rozšírený v dolnej časti, aby opticky vyvážil líniu. Príliš úzkymi džínsami, ako sú "cigaretky", upozorníte na väčšie boky.

2 PREDĹŽI MI ZVÝŠENÝ PÁS NOHY?


Nie. Zvýšený pás vám skôr zväčší zadok, než by vám predĺžil nohy. Ak chcete vyzerať ako gazela, vyberte si radšej znížený pás a úzky strih. Väčšina nohavíc sa vyrába v dvoch dĺžkach, pre vás bude lepšia tá dlhšia verzia. Nízka postava si žiada opätky, takže si o niečo dlhšie nohavice môžete dovoliť. Pár centimetrov si pridáte aj vtedy, ak bude farba topu podobná farbe nohavíc. Hranica medzi trupom a nohami sa mierne stratí a budete pôsobiť vyššie.

3 KTORÉ DŽÍNSY SÚ NAJVHODNEJŠIE DO ČIŽIEM?


Určite nie všetky. Ak nechcete, aby vás v čižmách tlačila skrčená látka, vyberte si džínsy, ktoré sa smerom nadol zužujú. Mali by obsahovať trocha elastanu, aby boli pružné a ľahko sa obliekali. Môžete zvoliť aj kapri strih. Vtedy je však dobré mať dostatočne vysoké čižmy, aby sa vám nevykasávali nohavice. Treba si však uvedomiť, že na tento typ džínsov musíte mať štíhlu postavu.

4 AKÉ NOHAVIČKY BY SA MALI NOSIŤ DO BEDROVÝCH DŽÍNSOV?


Pri tejto otázke vznikajú dva tábory. V prvom sú vyznávačky tango nohavičiek, ktoré napoly vytŕčajú z nohavíc. Poväčšine sú veľmi farebné, s rôznymi aplikáciami. Netreba sa však dať zmiasť. Ak ukážete časť spodnej bielizne, neznamená to hneď, že budete vyzerať sexi. Nohavičky zarezané hlboko do skrytého vnútra sú od príťažlivosti na hony vzdialené. Druhá časť dievčat je presvedčená, že ak má niečo trčať z nohavíc, malo by to byť akurát tak pekné bruško. Pravda je taká, že zo žiadnych nohavíc, ktoré vám dobre sedia, by nohavičky trčať nemali. Znamená to totiž, že sú na váš zadok príliš úzke a mohli by postavu deformovať. Ak je to však zámer výrobcu a džínsy sú práve na to určené, zvážte, či je to skutočne pre vašu postavu ten správny "sexi drive".

ako zistíš aká vôňa ti pristane??:)

5. ledna 2009 v 13:29 RADY PRE BABY=P
_Vône sú individuálnou záležitosťou. Niekedy Vám viac vyhovuje svieža, ľahká vôňa a inokedy, ako napríklad večer, chcete voňať viac korenisto. Vône sú prchavé, preto nevystavujte fľaštičky priamemu slnku alebo teplu! Skladujte ich v krabičke alebo v kozmetickej taške, nie v ľadničke, lebo sa môžu zničiť molekuly vône. Či je už vôňa stará, zistíte veľmi ľahko, pretože zvláštne vonia a má žltkastý nádych.

prečo si neumývať tvár mydlom??:)

5. ledna 2009 v 13:29 RADY PRE BABY=P
Obyčajné mydlo má inú hodnotu pH ako Vaša pokožka. Ľudská pokožka má hodnotu pH približne 4,5 - 5,0. Mydlo približne 10, preto Vašu pleť vysušuje a narúša jej normálnu rovnováhu kyslosti. Odporúčam používať vhodné čistiace mlieko prispôsobené potrebám Vášho typu pleti. Mydlo používajte na ruky, pretože je určené hlavne na odstraňovanie špiny, mastnoty, a baktérií.

ako si oholiť nohy aby boli hladké :-O

5. ledna 2009 v 13:27 RADY PRE BABY=P
Nie je žiadne umenie si oholiť nohy.. Ale oholiť si nohy aby boli hladké, to chce dobrý návod... Ponúkam ti ho..

ako zabrániť plaču :-O

5. ledna 2009 v 13:25 RADY PRE BABY=P
Máš někdy opravdu na krajíčku, ale nechceš dát najevo svou slabost a rozplakat se před ostatními? Tady najdeš pár tipů, které ti možná pomůžou pláč zastavit...
↓↓

odhal svoj styl

5. ledna 2009 v 11:55 TESTY=)

Odhal svůj styl!

Otestuj se a zjisti, jaké módní novinky se k tobě hodí!

1) Je horký letní den a ty zamíříš s kámoškou do cukrárny. Co si dáš na osvěžení?


  • a) Výbornou ovocnou zmrzlinu
  • b) Ledovou kávu
  • c) Ovocný jogurtový drink

dva v jednom

5. ledna 2009 v 11:54 TESTY=)
1. Vyber si 3 vlastnosti, ktore ta najlepsie charakterizuju:
zvedava (a)
citliva (b)
vasniva (c)
vtipna (a)
cielavedoma (c)
spolahliva (b)
nadsena (a)
prirodzena (b)
odvazna (a)

2. Teraz oznac 3 tvoje najslabsie stranky :
naladova (b)
netrpezliva (a)
ziarliva (c)
urazliva (b)
sebecka (c)
zavistiva (a)
neista (b)
nafukana (a)
drza (c)

3. Ako sa citis poslednu dobu ?
Som trochu nervozna. Stale sa nieco deje.......(a)
Aby som bola urpimna, pripadam si osamela....(b)
Som nahnevana, pretoze ma vzdy niekto nastve....(c)

4. Mas nejake najvecsie prianie ?
Ano! A urobim vsetko pre to, aby sa mi to splnilo......(a)
Mam ich stovky! Je toho tolko, co by som si priala!....(c)
Tuzim po jednej veci, ktora ostane iba mojim snom...(b)

5. Co pre teba znamena stastie ?
Ked sa stane nieco pekne, s cim som nepocitala.....(c)
Ked dokazem to, po com som dlho tuzila......(a)
Ked sa vsetko vydari.....................(b)

Najviac a : Stale v strehu
Si zvedava, napadita a najviac sa vies pre vsetko nadchnut. Nikdy okolo teba nesmie byt nuda. Milujes nove vyzvy, ktore ti dodavaju energiu ku splneniu tvojich tajnych snov. K zivotu potrebujes same zmeny aj necakane prekvapenia !

Najviac b : Kludna sila
Riskantne a nebezpesne situacie ta dokazu dost potrapit a tiez vycerpat. V takych chvilkach si dopraj oddychovy cas a pokus si spat ziskat tvoj strateny klud.
Ak si trochu oddychnes, hned ti pojde vsetko ovela lepsie !

Najviac c : Statocna bojovnica
To, co si vezmes do hlavy, by si tiez mala dotiahnut az do konca. Zaradujes sa medzi vasnive a odvazne dievcata, ktore su spokojne len vtedy, ked dosiahnu svoj ciel.
Preto bojuj za svoje napady a sny ! Vyplati sa ti to !
1.Tvoja láska ti predstaví svojich priateľov. Sú okey, len jedna vec sa ti nepáči....
A/ ... partia moju lásku príliš zamestnáva a potom nemá čas na mňa.
B/ ... mám pocit, že ma príliš neuznávajú.
C/ ... ohovárajú ostatných a rozprávajú o nich hlúpe veci.
2.Pred školou naďabíš na nezamknutý bicykel. Povozíš sa na ňom?
A/ Možno si dám jedno kolo po školskom dvore...
B/ Idem na ňom domov a zajtra ho vrátim...
C/ V žiadnom prípade!
3. Smejú sa z teba, lebo odmietaš ponúkanú cigaretu. Tvoja reakcia?
A/ Hnevám sa, pretože neakceptujú môj postoj.
B/ Nakoniec predsa len jednu vyfajčím, nech mám pokoj...
C/ Snažím sa ostatným vysvetliť, aké je fajčenie škodlivé.
4. Pri hre s fľašou musíš pobozkať niekoho, kto sa ti absolútne protiví. Čo urobíš?
A/ Pobozkám ho, ale iba na líce a poriadne sa mi to bude hnusiť!
B/ Zavriem oči a dám mu krátky bozk na ústa.
C/ Vyhovorím sa, že mám herpes.
5. Si úplne na mizine a potrebuješ aspoň niečo na diskošku. Na stole je peňaženka tvojej mamy. Ako sa zachováš?
A/ Radšej rýchlo odídem, kým nespravím niečo veľmi hlúpe...
B/ "Požičiam si" aspoň niečo.
C/ Mame jednoducho poviem, že vreckové je fuč, nech mi ešte požičia.
6. Tvoji priatelia plánujú na víkend párty, avšak rodičia ti zakážu tam ísť. Čo podnikneš?
A/ Hučím do nich dovtedy, kým ma nepustia.
B/ Nahovorím babku, aby našim povedala, že budem cez víkend u nej...
C/ Kašlem na to, snáď to vyjde nabudúce.
7. Krátko pred skončením školského roku tvoje známky vyzerajú biedne a slnko tak krásne svieti... Čo urobíš?
A/ Zbalím si knižky a idem sa učiť na kupko.
B/ Dnes si predstavím, že škola nejestvuje!
C/ Zostanem sa doma učiť, čo už...
8. Na párty s tebou niekto riadne flirtuje. Opätuješ to aj napriek tomu, že máš svoju lásku?
A/ Trošku. To predsa nie je zakázané...
B/ Jasnačka! Každú šancu treba využiť!
C/ Nie. Ak by to bolo naopak, tiež by sa mi to nepáčilo.
9. Na diskotéke ti ponúknu drogy. Čo urobíš?
A/ Bude to záležať od situácie...
B/ Tvrdé drogy nikdy!
C/ Nikdy v živote žiadnu drogu!
10. Máš po prvýkrát možnosť s niekým sa úplne dôverne zblížiť. Ako sa to skončí?
A/ Jedným dlhým jazýčkovým bozkom...
B/ Pravdepodobne pôjdem na to!
C/ Iba láskaním a sľubom, že si zatelefonujeme.
11. Na svadbe, na ktorú ťa pozvali, bude neobmedzený prístup k alkoholu. Čo budeš mať v pohári?
A/ Možno jedenkrát nejaký vínny strik...
B/ Miešané nápoje, veď tam alkohol takmer ani nie je.
C/ Zásadne nealko!
Vyhodnotenie:
Prevažujú odpovede "A"
Celkom dobre vieš zvládať ponuky na dôvernejšie zoznámenie, pretože máš pomerne presné predstavy o živote aj o láske. Iba občas zostaneš v neistote, ako sa zachovať, ale to je v poriadku. Každý niekedy zaváha. Ver svojim predstavám a všetko bude okey!
Prevažujú odpovede "B"
Vieš len ťažko povedať NIE. Dávaj si však pozor, lebo mnohé činy môžeš neskôr veľmi oľutovať. Následky bývajú niekedy také, že ich budeš niesť celý tvoj ďalší život... Každé dôverné zblíženie si preto dobre premysli a nekonaj neuvážene!
Prevažujú odpovede "C"
Ideš si svojou cestou a ani tie najzvodnejšie vábenia ťa od nej neodlákajú ak nechceš. Nechýba ti sebaistota a rozum a zostávaš verný-verná sama sebe! Ale pozor! Netrvaj na svojom len z čírej tvrdohlavosti a skús sa aspoň niekedy aj ty prispôsobiť tomu druhému!Aká si?

Si romantická, bláznivá, túžiaca po láske alebo typický "domased"? Daj si test!

1. Prázdniny máš pred sebou. Ako ich stráviš?
A/ Vychutnám si more, slnko, horúci piesok...
B/ Vymetiem s partiou všetky diskotéky v meste!
C/ Pôjdem niekam s rodičmi.
D/ Asi ostanem doma...

2. Na zajtra si už naučená. Ako stráviš popoludnie?
A/ Zorganizujem nejaké romantické stretnutie.
B/ Idem za kamoškami, nech je sranda.
C/ V posteli si prečítam knižku alebo si kuknem film.
D/ Pomôžem rodičom.

3. Priateľ ťa pozval na víkend a ty si môžeš vybrať, kam pôjdete.
A/ Jeho chatka pri jazere bude to pravé!
B/ Pôjdeme na výlet na jeho motorke.
C/ K mojej babke na dedinu...
D/ Ostaneme doma, to bude najlepšie.

4. Ako si predstavuješ ideálne večery v tvojom budúcom živote?
A/ Na pláži by som pozorovala západ slnka...
B/ Diskotéky v nočných kluboch!
C/ Asi nad učebnicou, chcem si urobiť nejakú výšku...
D/ Film a potom spať!

5. Ktorý deň je skvelý a súčasne dobre využitý?
A/ Určite taký, kedy by som cestovala!
B/ Keby som špehovala bývalého profesora!
C/ Relax, relax, relax...
D/ Keď si urobím poriadok v cédečkach.

Vyhodnotenie:

Najviac odpovedí "A": Si aktívna baba, nerada sa nudíš, máš romantickú povahu a snívať tvojimi očami je úžasné!
Najviac odpovedí "B": Si "crazy girl". Typické dievča, ktoré chce byť "cool". Pozor však, aby ťa nemuseli často chladiť!
Najviac odpovedí "C": Si malé dievčatko svojich rodičov, tichá myška túžiaca po láske...
Najviac odpovedí "D": Si typ "gazdinky". Šetrná, úsporná, rada upratuješ... Niekedy sa však môžeš aj vyblázniť!

EMO girls

5. ledna 2009 v 11:52 EMO=))
29 kB

sebapoškoďovanie:(

5. ledna 2009 v 11:51 EMO=))

Čo je sebapoškodzovanie, resp. automutilácia?

Sebapoškodzoanie je úmyselný akt fyzického násilia voči sebe samému bez zámeru spáchať samovraždu.

Prečo sebapoškodzovanie?

Sebapoškodzovanie poskytuje určité riešenie negatívnych pocitov, akýsi liek. Väčšina postihnutých trpí klinickými alebo nediagnostikovanými depresívnymi alebo inými mentálnymi problémami. Sebapoškodzovanie im pomáha:
uvoľniť intenzívne pocity/emócie
fyzicky vyjadriť vnútornú bolesť
trestať sa
získať kontrolu
vyplaviť adrenalín, ktorý, ako vieme, zlepšuje náladu
u niektorých ľudí - navodiť sexuálne vzrušenie

Akí sú ľudia trpiaci sebapoškodzovaním?

Väčšina ľudí, ktorí si fyzicky ubližujú má sklon k perfekcionizmu; nezvládajú intenzívne pocity, často nedokážu vyjadriť svoje emócie slovne, nepáčia sa sami sebe, neakceptujú svoje telo a môžu zažívať silné výkyvy nálady. Môžu sa utiekať k sebapoškodzovaniu ako k spôsobu vyjadrovania svojich pocitov a emócií alebo ako k spôsobu sebatrestania.

Ako si ľudia ubližujú?

Najčastejšie známe spôsoby sebatrýznenia sú:

Psychotické sebapoškodzovanie - zvyčajne v dôsledku zrakových alebo sluchových halucinácií. Tento typ je ľahko identifikovateľný..

Organické sebapoškodzovanie - zapríčinené napr. autizmom či vývojovými chybami.

Typické sebapoškodzovanie

Typické sebapoškodzovanie je dôsledkom psychologických a emocionálnych príčin, nesúvisiacich s psychotickými (zrakové alebo sluchové halucinácie) alebo organickými (fyzickými) prejavmi. Väčšina ľudí, ktorí si fyzicky ubližujú spadá do tejto kategórie. Tento typ sebapoškodzovania sa používa na vyrovnávanie sa so životom, vylepšovanie svojich emočných stavov.

najčatejšie spôsoby sebapoškodzovania sú:

Rezanie/strihanie

Rezanie, príp. strihanie je najčastejší spôsob sebapoškodzovania. Bežne sa používa nôž, žiletka, kúsok skla alebo iné ostré predmety. Väčšina porezaní sa nachádza na ramenách, nohách, zápästiach a hrudi, ale iní ľudia sa zvyknú porezať aj na bruchu, tvári, prsiach, genitáliách. Najčastejšie sa však vyskytuje na ramenách či zápästiach, kde si možno ľahko vymyslieť výhovorku, napr. "Porezala som sa pri varení."

Popáleniny

Je to ďalší častý spôsob sebapoškodzovania. Obyčajne sa robí cigaretami, zapaľovačom, zápalkami, horúcimi (žehlička) či horiacimi predmetmi. Niekedy ľudia dokonca používajú horľaviny ako benzín, propán, alkohol a pod. Obdobne ako pri rezaní, ľudia sa zvyknú popáliť na ramenách, zápästiach, nohách, hrudi.

Zásahy do rán/pomýlené liečenie

Väčšina ľudí si zasahuje do hojenia rán, ale za sebapoškodzovanie to považujeme len vtedy, keď sa to robí kontraproduktívne. Niektorí ľudia si permanentne zoškrabúvajú chrasty, strkajú si do rán ihly, špendlíky alebo iné predmety, aby nanovo otvorili ranu, ktorá sa im nejako nepozdáva a "vyoperovali" z nej všetko, čo tam podľa nich nepatrí.

Udieranie sa

Udieranie sa päsťami, obyčajne do hlavy alebo stehien sa možno nezdá také závažné ako vyššie spomenuté druhy, deje sa však z rovnakých príčin.

Extrémne obhrýzanie si nechtov

Mnohí ľudia si obhrýzajú nechty, o sebapoškodzovanie však ide, ak je krutejšie a častejšie než normál. Neraz zasahuje až do pokožky a vedie ku krvácaniu.

Škrabanie sa

Bežné škrabanie sa môže zvrhnúť na chorobné, charakterizované vyššou frekvenciou, intenzitou a trvaním. Koža sa stáva odretou až krvavou. Používajú sa na to obvykle nechty, ale niekedy aj ostré či napoly ostré predmety ako sú nôž, hrebeň, ceruzka a pod. Neraz sa deje nevedome.

Trichotilománia, čiže vytrhávanie si vlasov, resp. chlpov

Trichotilománia je nadmerné opakované vytrhávanie vlasov, vedúce k ich zjavnému úbytku. Ako jediná forma sebapoškodzovania je samostatne diagnostikovaná. Obyčajne si postihnutý vytrháva vlasy, ale môže ísť práve tak aj o obočie, bradu či iné ochlpenie. Snaží sa to maskovať napr. klobúkom alebo, v prípade obočia, slnečnými okuliarami.

Lámanie si kostí

Ide o zriedkavú, ale o to vážnejšiu formu sebapoškodzovania. Chorý na to používa ťažké predmety ako sú kladivo, tehla a pod. Ale niektorí ľudia sa hádžu o stenu či o dvere.

Aký je vzťah medzi sebapoškodzovaním a hanbou?

Hanba je jedným z najčastejších pocitov súvisiacich so sebapoškodzovaním a to buď príčinne alebo následne. Hanba za samotné rany, jazvy i za neobvyklosť svojho správania dokáže podstatne zmeniť osobný aj pracovný život postihnutého. Pocity hanby a viny však môžu byť aj spúšťacím mechanizmom automutilácie, veľmi často ako dôsledok zneužívania či iných traum z detstva. Trpiaci si neuvedomuje, že to nie je jeho vina.

Sebapoškodzovanie "plodí tajomstvá". Mnohí ľudia sa to snažia tajiť, lebo sa za to hanbia a boja sa odsúdenia a straty pozície v spoločnosti. V našej spoločnosti sú ľudia postihnutí sebapoškodzovaním stigmatizovaní, a preto sa boja o tom hovoriť. Tajomná a tajnostkárska povaha tohto ochorenia zvyšuje pocity hanby a izolácie, čo uzatvára bludný kruh sebapoškodzovania.

Rany, modriny a jazvy

Jazvy sú celoživotnou spomienkou na epizódu zraňovania a produkujú hanbu prameniacu zvnútra ako aj z vonka, zvlášť na viditeľných miestach. Ostatní ľudia sú zvedaví a pýtajú sa na pôvod zranení či jaziev, od čoho závisia ich reakcie. Nevhodná reakcia,

dokonca už samotná obava z nej vyvoláva sériu negatívnych pocitov a myšlienok, zvyčajne vedúcich k ďalšiemu sebazničujúcemu správaniu. Je iné, keď k ranám prídeme bežným spôsobom. Väčšina ľudí nechápe sebapoškodzovanie a reaguje nevhodne až trápne. Postihnutý sa tomu snaží predchádzať maskovaním, klamstvami či izoláciou. Tí šťastnejší si to dokážu uvedomiť včas a orientujú sa na menej viditeľné miesta na tele. Je nesmierne ťažké, vyrovnávať sa s odsúdením a nepochopením zo strany tých druhých.

Klamanie a maskovanie len uzatvára kruh hanby a rozpakov. "Pamätaj, tvoje jazvy symbolizujú schopnosť prežiť. Tvoje telo je nositeľom nezmazateľných upomienok na to, aký silný dokážeš byť. Je dôležité hľadieť na tieto znaky s istou hrdosťou a rešpektom. Iba keď rešpektuješ seba samého, môžeš požadovať rešpekt od iných."

Izolácia a odcudzenie

Možno sa cítiš osamelo v zvláštnom pekle sebapoškodzovania. Pocit osamelosti môže vyvolávať fakt, že si nevedel o nikom inom, kto si zámerne ubližuje. Sebapoškodzovanie je správanie sotva predmetom verejnej diskusie a nebolo publikované v médiách. Možno sa cítiš byť iným, šialeným alebo nenormálnym. Možno sa tak cítiš preto, že si si ešte neuvedomil, že v tom nie si sám. Možno sa uvádzaš svojou odlišnosťou do rozpakov, viníš sa za zraňovanie tvojho tela, za všetku tú krv a jazvy.

Sebapoškodzovanie sa líši od ostatných porúch správania. Zneužívaniu alkoholu či drog, poruchám príjmu potravy, patologickému hráčstvu sa už venovalo v médiách veľa pozornosti, takže postihnutí sa necítia byť až tak osamelo šialenou raritou. V mnohých väčších mestách existujú pre nich terapeuticko-podporné skupiny. Sebapoškodzovaniu sa nevenuje pozornosť a podpory sa sotva dopátraš.


Vrátim sa k názvu článku "Hip-hop vs. eMo" . Otázka znie, prečo som si vybrala práve tieto dva smery. Pomaly sa šplhali do popredia a v dnešnej dobe sa vyskytujú najčastejšie. Možno ani nie samotné smery, ale ich hybridy.

Pre pochopenie načrtnem niečo z histórie a zo skutočného jadra podstaty tejto hudby a pootm hor sa porovnávať.

HIP-HOP:

Hip-Hop tvoria štyri hlavné elementy: Rap,Dj-ing, breakdance a graffiti, ktoré začali na počiatku 70. rokov v New Yorku afroameričania a latinoameričania. Termín rap je často braný ako synonymum ku slovu Hip-Hop, ale to vôbec nieje to isté!

Hip-Hop sa zrodil v New Yorku, keď Djs začali z funkových a diskotékových pesničiek preberať bicie. MC vznikol po spojení DJa a hudby, kde MC začali hovoriť do beatov. Najskôr iba nabádali ľudí k tancovaniu a vkladali do hudby vtipné anekdoty. Nakoniec sa táto ich činnosť stala viac štylizovaná a začala byť známa ako rapovanie. V roku 1970 sa Hip-Hop stal oficiálnym hudobným štýlom a takmer okamžite sa stal hlavným hudobným prúdom Ameriky a začal sa šíriť po celom svete. V 90-tých rokoch sa jedna forma Hip-Hopu začala nazývať Gangsta Rap a stala sa hlavnou časťou americkej hudby. Gangsta rap sa stretol s odporom , pretože jeho texty boli chápané ako propagujúce násilie, drogy a odpor k ženám. Po roku 2000 bol už Hip-Hop rozšírený po celom svete a obsadzoval všetky prvé miesta vo všetkých chártoch.

EMO:
V Polovici 80. rokov bol výraz "emo" používaný výhradne pre hudobný štýl inšpirovaný vtedajšou washingtonskou scénou. Koncom 90. rokov sa táto hudba dostala do povedomia širšieho publika a slovo začalo naberať ďalšie významy. Pôvod je doteraz nejasný. Prvý krát bol vraj tento pojem pužitý v roku 1985 , keď členovia skupiny Rites of Spring poznamenali v interview pre časopis Flipside, že ich niektorí fanúšikovia začali označovať ako "emo", údajne podľa emócií, ktoré kapela ukazovala pri svojich vystúpeniach. V nasledujúcich rokoch bolo "emo" vnímané ako skratka z "emotive hardcore", alebo "emotional hardcore". V dnešnej dobe sa používa v širšom význame, a je často považované za skratku slova emotívny.Názory, ktoré chcelo emo povedať už boli teda vyjadrené v 80. a 90. rokoch.
Okolo roku 2000 sa názory rozchadzajú. Poslucháči sa rozdeľujú na 2 skupiny - prvá,ktorá vyznáva "old school" a popové novinky odmieta. A druhá, ktorá necháva scénu rásť ,nabaľovať na ňu také kapely ako sú Fall Out Boy, Hawthorne Heights, My Chemical Romance, Panic! At The Disco ... a dáva čoraz väčší dôraz na image.

Hudbu chápem ako niečo, čo mi pomáha, čo mi niečo dáva a čo ma robí šťastnou. Je to v hladine psychickej ( ak nerátam koncerty, kde sa človek vyblázni aj fyzicky:) ) Preto nedávam dôraz na oblečenie či cenu šiltovky,topánok....
Mladí ľudia však často závidia.Nechápu pravú podstatu a tu sa to odzrkadľuje. ( Konečne sa dostávam k podstate, ouh yeah..) Hip Hop už nie je len hudba, už je to o cenách, peniazoch, oblečení..Je to komunita ľudí, ktorí holdujú alkoholu, tráve a robia to hlavne preto, aby sa zaradili.Je to nejaký problém poznať 14ročného týpka s bongom?Skrátka to s rozumom ide dolu vodou. Ja osobne hip hop už nemusím , ale kedysi to bolo inak. Rovnako je na tom mnoho ďalších ľudí naokolo.A prečo? Texty už nie sú len výpoveďou s nejakým hlbším zmyslom.Sú to už len suchoty, nadávky.A čo vidíte v klipoch ? Polonahé ženské.Wau! Široké nohavice, tričko pod kolená a si hiphoper.Šiltovka na hlave, nejaké tie DC , potítko na ruke a čo si? Samozrejme, hiphoper.

Rovnako je na tom aj emo. Rozrástlo sa a je z neho nový hit. Ale drvivá väčšina deciek hrajúcich sa na emo ani len netuší čo emo vlastne je. Pre nich je to všetko o čiernom laku na nechtoch, čiernej ofine cez oči, depresiách, o pohľade do zeme, dorezaných rukách, čiernych linkách na očiach nehovoriac o homosexualite( prípadne bi..) u chlapcov. Veď o čom to je? ABy si mohol počúvať emo musíš mať depky? Rezať sa? Maľovať sa? Mne to teda logiku nedáva. Vám hej?

Správna odpoveď vyplývajúca z článku:
Jedna vec je hudba a druhá image.


AntiEMO:P moyeeeeeeee

5. ledna 2009 v 11:49 EMO=))
EMO štýl som si donedávna nevšímala. Nevadil mi, nestarala som sa do emákov a I didn't care about them. Ale odvtedy, čo z každej strany počúvam, že MCR je emo, najväčší samovraždený emo kult sa volá My Chemical Romance a podobné debiliny na ich adresu (smrť Hannah Bond, a nejakého 13 ročného Brita, kt. sa zabil po tom, čo sa mu na nete vysmievali že je emo → počúval Bullet For My Valentine a hádajte ešte koho → pre spomalenejších → mcr), ma už títo ľudia fakt pekne nasrali. A ešte nespomínam, že vždy, keď poviem, že milujem mcr, mám na sebe ničo čierne, či už lak, alebo oblečenie, každý hneď povie: "Emo."...

co je EMO?

5. ledna 2009 v 11:49 EMO=))

Co je to emo styl?

Ty nevíš co je emo? Nevadí, od toho tu jsme, abychom ti to objasnili. Emo je všechno! Kdysi se sice říkalo, že všechno je techno, ale tahle doba už je dávno pryč a odvál ji vítr stejně jako výše uvedené vlny punku nebo hiphopu. V širším měřítku je emo v první řadě hudební styl. Moc dobrý hudební styl. Dost těžko se to popisuje, ale je to taková hudba, ve které jsou emoce, je hodně depresívní, zpívá se o vztazích, nenaplněných láskách, myšlenkách na sebevraždu a podobných pesimistických věcech. (Pozor: nepleť si to s gothic stylem - ten je k ničemu a hlavně není in!).
Real emo a pseudoemo, pozor na to!
Emo má své kořeny hodně v minulosti (v době, kdy jsi ani ty nebyl/a na světě) a do jisté doby bylo součástí hardcore scény (HC). Dnes se výrazem emo titulkuje každá tvrdší hudba, do které se dávají nějaké emoce, city atp. (emo je zkratka emotional).

kde hladať EMO ludi?

5. ledna 2009 v 11:48 EMO=))

Kde hledat emo lidi?

Člověk je sice tvor společenský, ale emo ne! Tedy občas je ale cool zajít do společnosti a ukázat, kdo je ten největší emař, že. Tady máš pár tipů na místa, kde se lidé vyznávající emo styl nejčastěji zdržují:
  • skate parky - pokud chceš být správný emař, tak sk8 parky sjou tím pravým místem k seznámení s dalšími emo kids
  • obchody s hudebninami - ovšem málokdy si tu něco koupí, mají přece internet!
  • v různých temných rozích a ulicích - většinou je poznáš podle toho, že kouří cigaretu a co 3 až 4 sekundy pohazují hlavou, aby si spravili vlasy padající do čela
  • knihovny - emo lidičky bývají často intelektuálové a rádi (a často) čtou různé manga komiksy a sledují anime
  • za počítačem - servery typu MySpace.com nebo VampireFreaks.com jsou plné emařů, stačí si najít jen toho nejvhodnějšího! (toho poznáte podle fotky v profilu, která by měla být focena z úhlu 37,5 stupně!)
  • na koncertě - koncerty jsou samozřejmě skvělým místem k potkání

Emo a životné postoje

5. ledna 2009 v 11:47 EMO=))
Být Emo s sebou nese jisté společenské závazky a zvyklosti. Pravidlo číslo jedna je, že byste měli zapomenout na všechny ostatní. Už žádné party s přáteli, žádné navštěvování kina a pochichotávání se s kamarádkami. Jako emo se musíte ze společnosti vyčlenit, stáhnout se do své ulity, najít si ten nejtemnější kout ve svém pokoji a vycházet z něho pokud možno co nejméně. Když to budete pořádně trénovat, dříve či později se dostaví to, k čemu by měl jednou každý emař dojít - depky. Deprese prostě k emu patří a kdo nemá depky, jakoby (emař) nebyl!
Jako správný emař by ses měl/a stavět proti různým společenským nešvarům jako je nadměrné pití alkoholu nebo užívání drog. Značná část emo lidí je sxe, tedy Straight Edge, takže odmítají zásadně pití, kouření nebo sex. (i když spousta z nich tyhle věci provozuje, aby byli cool…).
Sebeubližování nebo myšlenky na sebevraždu by rovněž měly patřit k tvému dennímu chlebu. Tohle prostě emové dělají, protože jim celý svět ubližuje (určitě to znáš, že?). Nos proto vždycky při sobě pár žiletek, provaz nebo nůž, nikdy nevíš, kdy se něco z toho může hodit (tvoji rodiče určitě znají tzv. KPZ - krabičku poslední záchrany - do ní si pár těchto věcí můžeš schovat a mít je vždy při sobě, to víš, kdyby náhodou šlo do tuhého a začala odcházet deprese…)

Emo oblečenie

5. ledna 2009 v 11:46 EMO=))

Jak se oblékat jako emo boy

Jak bylo řečeno, obarvené černé vlasy, to je základ. Případně se ještě připouští velmi krátké vlasy (pokud vlasů není mnoho). Rozhodně nic nezkazíte zarostlou tváří (pokud máte co holit) - ovšem jen takovou tou po dvoudenním neholení! Na hlavu narazte čepici, tzv. che gevarovku. V uších (a jiných tělních částech) byste samozřejmě měli mít nějaký ten piercing (čím víc jich máte, tím více jste emo). Základem je pierc ve rtu, posunutý doleva či doprava. Noste uplé oblečení (kupujte si všechno o číslo menší!), všechno nejlépe černé občas ozvláštněné nějakou sytou barvou (především růžová). Rozhodně nic nezkazíte tzv. babičkovskými svetry (takové ty svetry, které jste neradi nosili jako malí), noste trička do V, zpod nich by měla vyčuhovat košile (většinou bílá). Kalhoty noste rozhodně uplé (nezapomeňtě, hiphop je out), ovšem na zadku volnější. Na ně napasujte nějaké perfektně padnoucí pásek s pyramidkami. Boty dle libosti, pravověrní emaři nosí jedině Conversky, ale nic ale nezkazíte skate botami, vanskami apod.
Buď emo boy

Jak se oblékat jako emo girl

Emo girls mají co se oblékání týče obrovské možnosti. Stylů, které emo ovlivnily je spousta. V oblečení nejsou žádná pravidla, ovšem platí že letí proužkované věci (samozřejmě opět převažuje černá), sem tam se někde mohou objevit puntíky, důležitý je patřičný temný make-up (který podtrhne vaše emo-já a dá všem najevo, že o ně nestojíte). Jako správná emo girl bys neměla zapomenout na různé doplňky, které z tebe udělají emo královnu. Jsou to především čelenky (nejlépe růžové), šály (čím delší, tím lepší) nebo různé korálky a přívěšky. Stejně tak by ti také neměly chybět piercingy (hodně populární jsou plugy do uší) a na nohách Conversky. Jinak se inspirujte světem okolo a hlavně se odlište těmi proužky. Převažující barvy by měly být černé, hnědé (khaki), tmavě zelené atp. Všechny křiklavé barvy by pak měly sloužit jako doplněk (tj. jen s čistě žlutým tričkem emo nebudete!). Inspirací budiž obrázky níže.
Buď emo girl

Oblečení pro něj i pro ni

Spousta doplňků se dá použít pro něj i pro ni. Jsou to hlavně odznáčky. Opět čím více, tím lépe. Těmi si můžete zkrášlit třeba batoh nebo tašku nebo rovnou oblečení (třeba u kluků na čepici to vypadá cool!). Jestliže nosíte brýle, jediný povolený typ jsou takové ty se silnými obroučkami, s nimiž budete vypadat opravdu intelektuálně. Dále můžete nosit nějakou tašku, k emu patří tzv. DYI žebračenky (plátěné tašky domácí výroby přes rameno), ale rozhodně nic nezkazíte nějakou kupovanou tašku (ale musí být přes rameno, batohy v emu moc nefrčí!). Tak, tím jsme probrali to, jak bys měl/a vypadat, aby jsi všem dala najevo, že jsi emo. Čti dál, abys věděl/a, kde na ty pravé emo boys and emo girls jako ty narazit!

ako sa česať?

5. ledna 2009 v 11:45 EMO=))
Zatím tu nepadlo téměř to nejzásadnější - pokud chceš být emo, měl bys dbát na své vlasy. Právě vlasy mohou být jedním z hlavních poznávacích znaků příznivců stylu emo. To úplně nejjednoduší pravidlo, jak poznat svého emaře říká, že emař vždycky ukazuje jen jedno oko. Druhé má zakryté vlasy sčísnutými na patku. Nikdo neví, proč to tak je, obecně se traduje, že se tím snažíš ukrýt před světem nebo že to je jen prostě z nedostatku sebeúcty.
Jak mít emo vlasy
Druhou zásadní věcí v případě emo účesu je barva vlasů. Ta by měla být bez výjimky černá nebo hnědá. Jasně, jsou sice mezi náma bloďatí emaři, ale ti opravdu nejsou tak silní ve svém přesvědčení jako my ostatní! Prostě když chceš být emo, jdi do černé. Tečka. (barev na vlasy je všude spousta, takže proč se nějak zbytečně odlišovat?). (Dobře, přiznávám, emo budete i s jinýma barvama vlasů [ostře růžová, světle fialová, ledově modrá, jasně červená nebo zelená], já jen tu černou mám tak rád)